logo

İzmir Dershane

İzmir ülkemizin en büyük illerinden birisidir. Ege Bölgesi’nin ise en büyük ilidir. İzmir gelişmişlik açısından birçok ilimizin önüne geçmiştir. Nüfusuna baktığımızda bazı ülkelerin dahi nüfusunu geçmiş vaziyettedir. İzmir verimli topraklara, delta ovalarına sahiptir. Bu topraklarda, ovalarda birçok meyve, sebze yetiştirilmektedir. Bu meyve ve sebzeler İzmir’den yola çıkarak ülkemizin dört bir köşesine yayılmakta, buralarda satılmaktadır. Satılan bu meyve ve sebzelere bakıldığında ülkemiz ekonomisine büyük katkılar sağlandığı görülmektedir. İzmir’de yaşayan insanların büyük çoğunluğu geçimlerini tarımla sağlamaktadır.

Tarımın yanı sıra hizmet sektöründe çalışan insan sayısı da az değildir. İzmir’in Türkiye’nin en büyük illerinden birisi olması sebebiyle hizmet sektörünün de gelişmiş olması normal sayılmaktadır. İzmir eğitim anlamında da ülkemizin gelişmiş illerinden birisidir. İzmir dershane piyasası ülkemizden adından söz ettirecek boyutlara ulaşmış durumdadır. İzmir’de bildiğimiz üzere Türkiye’nin en önemli üniversiteleri bulunmaktadır. Bu üniversiteler ülkemizin sayılı üniversitelerindendir. Bu üniversitelere öğrenciler çok yüksek puanlar alarak ancak girebilmektedir. Bu da sıkı bir çalışma ile ancak gerçekleşebilmektedir. Üniversite sınavını kazanabilmek her geçen gün zorlaşmaktadır. Öğrenciler bu zorlukla mücadele edebilmek adına büyük uğraşlar vermektedir. Her dersi iyi bilmek, her dersten soru çözebilmek gerekmektedir. İzmir bu anlamda sınırlarında barınan öğrencilere hizmet edebilecek niteliği kendisinde barındırmaktadır. İzmir dershane sistemi öğrencilerin ihtiyaçlarına cevap verebilecek özelliktedir.

Bu durum İzmir halkı açısından büyük bir şanstır. Bugün bazı illerimizde çok yetenekli, çok çalışkan, çok zeki öğrenciler bulunmaktadır. Ancak bu yetenekli, bu çalışkan, bu zeki öğrencilerin eğitim alabilecekleri kurumlar ne yazık ki bulunmamaktadır. Bu öğrenciler yaşadıkları ilin şartları sebebiyle istedikleri eğitimleri alamamaktadırlar. Hatta istedikleri eğitimi değil, hiçbir eğitimi alamamaktadırlar. İzmir dershane olarak öğrencilerin istedikleri eğitimi almalarını sağlayabilmektedir. Bu sebeple İzmir zaman zaman çevre illerden, hatta çevre olmayan uzak illerden de öğrencilerin eğitim için geldikleri bir ildir. Eğitimin bu denli hayati bir mesele olduğu çağımızda bu alanda herkesin elinden geleni yapması gerekmektedir. İzmir genel itibari ile eğitim seviyesi yüksek insanların yaşamak için tercih ettikleri bir ilimizdir. Eğitimli bir insanın çevresini her zaman etkileyebileceği ve değiştirebileceği düşünüldüğünde İzmir’in aslında ilde yaşayan insanlar açısından da ne kadar şanslı olduğunu fark edebilmekteyiz. İzmir dershane sistemindeki tüm hizmetler insani merkeze alan, onun ihtiyaçlarını gidermeyi amaçlayan bir zihniyetle yapılandırılmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *